Widget Image
چرا تمرین های قدرتی برایمان خوب هستند؟

چرا تمرین های قدرتی برایمان خوب هستند؟

برای بسیاری افراد شنیدن نام تمرینات قدرتی، بدن سازانی را به ذهنشان می آورد که در حال کار با وزنه های سنگین هستند و عضلاتشان به شدت برجسته است . اما متخصصان معتقدند زمان  این عقاید کهنه درباره  ورزش های قدرتی به پایان رسیده.                                                        علم امروز می گوید  کار کردن با وزنه , چه  وزنه های  سبک باشد چه وزن بدنتان می تواند بهترین ورزش برای عملکرد مطلوب vفیزیکی و فیتنس برای یک عمر باشد.

برد شونفلد،  متخصص  علم ورزش در نیویورک می گوید: برای من تمرینات قدرتی یکی از  مهم ترین  انواع  ورزش  برای رسیدن  به سلامت کلی بدن است. در طول دهه گذشته شونفلد  بیش از  30  مقاله در باره  تمام جنبه های ورزش قدرتی منتشر کرده است، از بیومکانیک حرکت شنا گرفته تا مواد مغذی مورد نیاز بدن بعد از یک تمرین سنگین لیفت.  بسیاری از مردم به ورزش های قدرتی به عنوان افزایش دهنده سایز عضلات و قدرت نگاه می کنند که خب مسلما درست است.  اما شونفلد می گوید  باری که این تمرینات  روی  استخوان ها  و  عضلات حامی آنها ، تاندون ها و مفاصل وارد می کنند مسلما در ارتباط با سلامت و عملکرد فیزیکی از  اهمیت بیشتری برخوردارند.

درباره تحلیل استخوان صحبت می کنیم که به مرور زمان در بافت آن اتفاق می افتد.وقتی جوان هستیم تحلیل استخوانی تعادل دارد و دربعضی مواقع بافت تحلیل رفته بابافت تازه جایگزین می شود.اما با بالا رفتن سن، تحلیل  استخوانی  سرعت  می گیرد و  از ساخت بافت  استخوانی  جدید پیشی می گیرد.

این افزایش سرعت در تحلیل استخوان مخصوصا در افراد یکجانشین و خانم هایی که به یائسگی رسیده اند، سرعت بیشتری دارد.                      این کاهش بافت استخوانی منجر به ضعف و مشکلات  وضعیتی  می شود که بسیاری از افراد کهنسال را درگیر خود کرده است.

تمرینات قدرتی بااین تحلیل استخوانی ومشکلات وضعیتی مقابله می کند. تمرینات قدرتی از طریق فرآیندی به نام بازسازی استخوان ها باعث افزایش توسعه استخوان سازی می شود.با اینکه می توانید برخی از این مزایا را با ورزش های هوازی دریافت کنید،مخصوصا درقسمت پایین تنه،تمرین قدرتی بهترین راه برای تثبیت و افزایش قدرت استخوانی کل بدن است.

تحقیقات بسیاری تا به حال ورزش های  قدرتی را با افزایش حساسیت به انسولین در بین افراد مبتلا به دیابت و پیش دیابت مرتبط دانسته اند.       در یکی از تحقیقات اخیر،محققان به این نتیجه رسیدند که دو جلسه ورزش قدرتی در هفته به جلوگیری از نوسانات انسولین و  وزن  بدن در  بین مردان کهنسالی که دیابت نوع 2 دارند کمک می کند. عضله از نظر سوخت و ساز بسیار فعال است و از گلوکز یا قند خون برای انرژی استفاده می کند.

در طول تمرینات قدرتی عضلات بدن مدام از گلوکز استفاده می کنند و این مصرف انرژی حتی زمانیکه ورزش رابه پایان می برید نیز ادامه پیدا می کند. برای هر کسی که در خطر مشکلات متابولیک قرار دارد. دیابت نوع 2, فشار خون بالا، سطح ناسالم کلسترول و دیگر نشانه های سندروم متابولیک نیز حساب هستند , تمرینات قدرتی یکی از درمان های بسیار قوی به حساب می آید.

تمرینات قدرتی  همچنین یک  پادزهر  بالقوه  برای  التهاب  که  علت اصلی افزایش خطر بیماری های قلبی و دیگر مشکلات است، به حساب می آید. در یک تحقیق که سال 2010 توسط دانشگاه کانکتیکات انجام گرفت، محققان تمرینات قدرتی را با تغییر سرکوب  التهاب در سطح سیتوکین بدن مرتبط دانستند، سیتوکین یکی از انواع پروتئین های سیستم ایمنی است. در  تحقیقی  دیگر که  توسط  کلینیک  مایو  صورت گرفت  محققان  دریافتند زمانی که  خانم های  مبتلا به اضافه وزن در هفته دو مرتبه تمرینات قدرتی انجام می دهند تا حدود زیادی عوامل التهاب زا در بدنشان کاهش می یابد.

تحقیقات دیگر تمرینات قدرتی را بابهبود تمرکز،عملکرد شناختی،تعادل بهتر، اضطراب کمتر و شادابی بیشتر مرتبط دانسته اند.

برخی دیگر از تحقیقات اخیر و بسیار جالب درباره تمرین با وزنه های بسیار سبک است.بسیاری فکر می کنند برای رسیدن به تمام مزایای ورزش های قدرتی حتما بایداز وزنه های بسیارسنگین استفاده کرد.اما به نظر میرسد این عقیده کاملا نادرست است.

گفته می شود لیفت وزنه تا زمانی که احساس کنید دیگر نمی توانید ادامه دهید، کلید کار است. این یعنی مهم نیست وزنه ای  که استفاده می کنید چقدرسنگین باشد.بنابراین افرادی که مصدومیت دارندو قادربه انجام حرکات با وزنه های سنگین نیستند می توانند تمرینات قدرتی خود را ادامه دهند.

اگر تمام این مواردتا به اینجا نتوانسته قانعتان کند که به ورزش های قدرتی رو بیاورید،یک مورد بسیار مهم دیگر نیز هست که می توانید به این لیست اضافه کنید و آن حفظ قدرت بدنی در سنین بالا است. حفظ استقلال تنها با حفظ انرژی ممکن است.

در گذشته به تمرینات قدرتی، به عنوان ورزشی مخصوص ورزشکاران حرفه ای نگاه می شد اما امروزه ثابت شده است از این نوع ورزش می توان به عنوان بخشی از روتین همگانی در تمام سنین جهت افزایش سلامت استفاده کرد.


منبع: مجموعه به اندام دکتر کرمانی

امتیاز به این مقاله

mahboobeh.k47@gmail.com

بدون نظر

پیام بگذارید